Počet výsledků: 163

Otevřít filtraci

Osoby se zrakovým postižením jsou lidé, kteří nevidí tak dobře jako lidé s normálně fungujícím zrakem. V užším slova smyslu se jedná o lidi, jejichž poškození zraku natolik výrazně ovlivňuje činnosti v každodenním životě, že k nápravě nestačí brýle předepsané očním lékařem. Rozlišujeme různé druhy a stupně zrakového postižení. Viz také zrak.

Osoby se zdravotním postižením jsou osoby mající dlouhodobé fyzické, duševní, mentální nebo smyslové postižení, které při setkání s různými překážkami může bránit jejich plnému a účinnému zapojení do společnosti na rovnoprávném základě s ostatními.

Osoby se sluchovým postižením jsou lidé, kteří neslyší tak dobře jako lidé s normálně fungujícím sluchem. Rozlišujeme různé poruchy sluchu. Porucha může postihovat jedno ucho nebo obě uši. Viz také sluch, poruchy sluchu.

Zrakové vnímání je jiný název pro vidění. Viz také zrak.

Zrakový terapeut se podílí na poskytování diagnostické, léčebné, rehabilitační, preventivní, posudkové a dispenzární péče v oboru zraková terapie (klinická oftalmopedie). Práce zrakového terapeuta se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání. Viz také zrak, terapie.

Zrakový nerv (lat. nervus opticus) neboli II. hlavový nerv je jeden z hlavových nervů. Stejně jako všechny ostatní hlavové nervy se vyskytuje v páru. Zrakový nerv je čistě senzorický nerv, tzn. přenáší signály ze smyslových receptorů do centrálního nervového systému. Jak již z jeho názvu vyplývá, zrakový nerv přenáší zrakové podněty (zajišťuje spojení oka s mozkem). Informace (v tomto případě světlo) se během procesu vidění přemění v elektrické signály a přenáší se prostřednictvím zrakového nervu do mozku. Viz také zrak, hlavové nervy.

Zrak je jeden ze smyslů. Vidění je založeno na přenosu světelných podnětů, které vnímáme očima. Odvozené přídavné jméno je zrakový. Obrázek: Struktura lidského oka. (Zdroj: Rhcastilhos. And Jmarchn, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons) Viz také smysl a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz zrak.

Tělesné postižení je porucha, která se nejčastěji projevuje nějakým omezením tělesné funkčnosti, pohyblivosti či obratnosti. Mezi tělesná postižení se však řadí i taková postižení, která omezují další aspekty každodenního života, jako jsou například zrakové postižení, sluchové postižení či epilepsie, případně i některé poruchy spánku. Viz také mentální postižení.

Akutní postižení ledvin je jiný název pro akutní poškození ledvin. Viz také akutní, ledviny.

Mentální postižení je generalizovaná neurovývojová porucha, která se vyznačuje významně narušenými intelektuálními a adaptivními funkcemi. Je definována IQ nižším než 70 a navíc deficitem ve dvou nebo více adaptivních chováních, které ovlivňují každodenní běžný život, přičemž: intelektuální funkce jsou podle DSM-5 definovány jako uvažování, řešení problémů, plánování, abstraktní myšlení, úsudek, akademické učení a učení se z instrukcí a zkušeností a praktické porozumění potvrzené klinickým hodnocením i standardizovanými testy, adaptivní chování je definováno ve smyslu pojmových, sociálních a praktických dovedností zahrnujících úkoly, které lidé vykonávají v každodenním životě. Viz také mentální, neurovývojové poruchy, tělesné postižení.

Zobrazeno 1 až 10 z 163

Počet výsledků